Kubusiowi Przyjaciele Natury

SPRAWOZDANIE Z REALIACJI  PROGRAMU

„KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

ROK.SZK.2014/15

Nasze Przedszkole po raz kolejny przystąpiło do realizacji VII już edycji ogólnopolskiego Programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Głównym celem programu jest popularyzacja ochrony przyrody wśród przedszkolaków. Podczas realizacji programu, w toku zajęć i zabaw, dzieci poznawały rośliny i zwierzęta, uczyły się ekologicznych zachowań, dowiedziały się jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci, a także jak zdrowo się odżywiać, oraz dlaczego i w jaki sposób  należy oszczędzać wodę i energię elektryczną.

Jednym z zadań do realizacji, było zorganizowanie Dnia–„5 warzyw, owoców i soku”. Dzieci w tym dniu, ubrane w fartuszki i czepki, robiły samodzielnie kolorowe   kanapki . Kolorowe - bo złożone z  różnorodnych produktów,  przede wszystkim warzyw.  W najstarszej grupie organizowane były dni, gdzie śniadanie podane było w formie tzw. „szwedzkiego  stołu”. Dzieci spośród produktów złożonych z min. z różnorodnych warzyw, same przygotowywały sobie posiłek. Obchodziliśmy także” Dzień Marchewki”. W tym dniu, poznały wartości odżywcze marchewki na podstawie bajki „ Marchewkowy rycerz” . Na koniec zajęć  zrobiły smaczny marchewkowy sok.

Nasze dzieci „ Przyjaciele Natury, dbały o kąciki przyrody, oraz systematycznie uprawiały w nim roślinki, sadziły cebulki na szczypiorek, siały pietruszkę, bazylię , rzeżuchę. Prowadziły obserwacje , oraz dostosowywały hodowle w zależności od pór roku.

Poznały pojęcie recyklingu. Uczyły się rozpoznawać materiał z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów. Dowiedziały się jak wygląda proces powstania surowców i proces przetwarzania ich.

Na koniec realizacji programu, dzieci otrzymały odznaki i dyplomy, a Przedszkole - Certyfikat.

Koordynator Programu Danuta Jarczok

Strona: 1 2